Menu
Košík

Úvod do 360° fotografování a virtuálních prohlídek

Panoramatické fotografie a 360° virtuální prohlídky jsou nový způsob zobrazování míst, událostí a firem na internetu. Jejich rozmach v poslední době je způsobený zejména poklesem cen vybavení pro jejich výrobu, větší dostupností softwaru pro zpracování fotek a rozvojem širokopásmového internetu, což umožňuje 360° fotky jednoduše umístit na webové stránky bez obav o jejich dostupnost a rychlost.

 

Nevíte si rady nebo potřebujete poradit?

Návody a manuály k produktům
Kontaktujte nás

 

Rychlý start - Když vás nebaví číst a rovnou chcete začít fotit - Seznam nutného vybavení pro panoramatické nebo 360 VR fotografování

První pokusy a pochopení principu:

  • JAKÝKOLIV FOTOAPARÁT: Pokud začínáte, budete potřebovat jakýkoliv fotoaparát (mobil je také ok).
  • JAKÝKOLIV OBJEKTIV: Pokud máte fotoaparát bez objektivu, budete potřeobovat nějaký koupit. Pro začátek vám stačí jakýkoliv objektiv. Pro 360 stupňové virtuální prohlídky je ideální je rybí oko - čím širší úhel záběru, tím méně fotek potřebujete pro pokrytí požadovaného záběru. S deformací obrazu u rybích ok si vůbec nedělejte starosti. Její odstranění je práce pro software na skládání fotek.
  • Software na skládání a export

Pokud vás to začne bavit nebo chcete rychlejší a kvalitnější výsledky:

  • PANORAMATICKÁ HLAVA: Proč potřebujete panoramatickou hlavu a jakou vybrat? (viz text dole pod seznamem zboží). Sférické panoramatické hlavy vám umožní přesné vytvoření virtuálních prohlídek, mozaikových panoramat a gigapixelových fotografií.
  • Jakýkoliv robustní stativ bez hlavy
  • Pokud chcete, pořiďte si také dálkovou spoušť a vyrovnávač horizontu. Vyrovnání horizontu je u panoramatických fotografií důležité.

Pro focení z výšky:

Zvažte také:

 

10 kroků k tomu, abyste sami mohli začít 360° fotky vytvářet

Jestli hledáte, jak pomocí fotografování 360° fotografií vydělat peníze, hodláte obohatit nějaké webové stránky o zajímavou virtuální prohlídku a nebo chcete novým způsobem zachytit vaši další dovolenou, výpravu do daleké země, či očekávanou výjimečnou událost netradiční metodou 360° fotografií, budete potřebovat vědět, jak takové fotografie vytvořit a jak je publikovat na internetu.

Tento návod vám umožní začít fotit 360° fotky bez ohledu na vaše současné vybavení a znalosti tak, abyste mohli sami vyrazit do terénu a něco pěkného nafotit a publikovat. Najdete zde odkazy jak na úvod pro začátečníky, tak i pokročilé návody a články a doporučení profesionálního vybavení.

1. Co jsou to 360° fotky a odhalení jejich tajemství

2. Jaký fotoaparát použít a jak vyfotit první fotku

3. Jak fotit virtuální prohlídky a vydělat si peníze fotografováním

4. Na co si dát pozor při nastavení fotoaparátu aneb pravidlo pěti M

5. Kompletní návod k focení a skládání sférických fotografií

6. Jak vytvořit sférické fotografie bez viditelného stativu

7. Jak upravit fotky pro sférické fotografie

8. Jak fotky poskládat v programu PTgui

9. Jak vymazat stativ ze sférické fotografie (video)

10. Jak pracovat s vyvážením bílé barvy při focení panoramatických fotografií

 

Staňte se experty, dva další bonusové tipy

11. Proč používat clonu F8 pro focení panoramatických fotek

12. Co je to hyperfokální vzdálenost zaostření a proč se jí zabývat

 

Software na zpracování fotografií

Jakmile budete mít nafoceno, budete potřebovat fotky složit na počítači do výsledné panoramatické fotografie. Přečtěte si recenzi software potřebného pro panoramatické fotografie.

 

Eshop s vybavením a software

"Eshop hasí to, co mě samotného pálilo: Že v ČR nebyl internetový obchod, kde by bylo k dostání kompletní panoramatické vybavení jako jsou panoramatické hlavy, software, kurzy, objektivy, různá udělátka a příslušenství. Proto jsem založil můj vlastní a osobně garantuji kvalitu veškerých položek v sortimentu." - Jan Vršinský

ESHOP PANOSOCIETY.CZ / JAK FOTIT 360

 

Blog a novinky od Jak fotit 360°

Chcete další informace o vytváření panoramatických fotografií? Sledujte nové články na blogu a na facebooku.

 

Akademie PanoSociety / Jak fotit 360º: Workshopy panoramatické fotografie a konzultace pod vedením zkušeného lektora

"V rámci mé Akademie PanoSociety / Jak fotit 360° pořádám kurzy 360° panoramatické fotografie. Můžete si tam také objednat soukromé nebo firemní školení, při kterém se budu věnovat jen a pouze vám nebo vašemu týmu." - lektor a zakladatel akademie Jan Vršinský

  

Nastavení neparalaxního bodu panoramatické hlavy

Návod jak nastavit vaši panoramatickou hlavu

 

Kalkulátor počtu fotek

Kolik budete potřebovat fotek pro vaši 360° panoramatickou fotografii

 

Databáze objektivů a popisu focení

Databáze objektivů a popisu focení

 

Kontakt na autora těchto stránek

Chcete mi něco říct a nebo sledovat, na čem zrovna pracuji nebo čím se bavím? Mrkněte kontakty dole na stránce příběh tohoto eshopu. Můžete také číst můj osobní blog Honzovy experimenty v říši snů, kam nahrávám nové fotky, fototipy, cestovatelské zkušenosi a experimenty. Pořádám také fotoprocházky, což je skvělá příležitost, jak poznat nové lidi, které zajímá (nejen panoramatické) fotografování. Také nahrávám online fotohangouty se zajímavými fotografy.

Komentáře


  

Mezi naše významné české zákazníky patří desítky institucí, firem a podniků, včetně:
Čeští egyptologové, Univerzita Karlova - Filosofická fakulta, Generální finanční ředitelství, Policie ČR, AutoCont CZ, Národní památkový ústav, Centrum FotoŠkoda, Česká geologická služba, Jazyková škola Břeclav, Muzeum Města ústí nad labem, Střední oděvní škola Vizovice, VUT Brno, ČVUT Praha, Masarykova univerzita, Český rozhlas, Česká televize.


Našemu eshopu věří špičky v oboru 360 VR, včetně:
Willy Kaemena, Stijn Algoet, Florian Frey, Alexandr Reznik, Jann Lipka, Florian Knorn, Michael Kolchesky, Jürgen Schrader, Zeljko Soletic, Susanne Reddig, Klaus Reinfeld, ... a tisíce dalších fotografů jako jste vy.