Menu
Košík

Software ke skládání a zpracování 360 panoramatických fotografií a virtuálních prohlídek

Publikováno

Poslední aktualizace článku - duben 2016

1. Vytváření panoramatických fotografií

Ještě před tím, než začnete fotografie zpracovávat, musíte je vytvořit. K tomu samozřejmě nejdříve musíte vědět jak fotit 360° panoramatické fotografie

2. Zpracování HDR fotografií

Pokud fotíte více expozic a skládáte je dohromady do HDR snímku, budete potřebovat vhodný software. Návod na focení HDR a popis používání vhodného softwaru najdete v mém článku na osobním blogu používání HDR programů Photomatix PRO a Enfuse GUI.

Enfuse GUI - Program na HDR fotografie zdarma.

Photomatix PRO - Cena cca 1900Kč dle kurzu. Tento unikátní program umožňuje spojovat vícenásobné expozice fotografií velmi kreativním způsobem, a mnoho dalšího. Díky dobrým lidem v HDRsoft, výrobců Photomatixu, kteří si všimli, že tento program doporučuju na svých kurzech, se mi podařilo získat slevový kupón. Při nákupu použite kód JANVRSINSKY a dostanete 15% slevu na cokoliv od firmy HDRsoft!

3. Slepování panoramatických fotografií

Následně fotky můžete načíst programem, který zdrojové fotky slepí do jedné výsledné:

Hugin Panorama Stitcher - Zdarma (Windows, Mac, Linux). Tento program je ideální na vaše první pokusy. Ovládání má velice podobné jako placený PTGUI, ale je vyvíjen opensource komunitou a je zdarma. Mezi hlavní výhody patří velký tým, který se podílí na vývoji tohoto software, a tudíž v něm najdete technické vychytávky, které jinde nenajdete. Nevýhoda je ta samá: Velký tým, který se podílí na jeho vývoji, a navíc který pracuje zadarmo, si dost často nenajde čas opravit základní chyby a drtivá většina “vychytávek” v programu je implementována jednou a později už neupravována. Technicky je tak tento program celkem na výši, ale uživatelsky je dost těžký na naučení se a jeho ovládání je mnohdy dost krkolomné.

PTGUI Panorama Stitcher - Placený Tento program je ideální pro každodenní použití. Cena není nízká, ale pokud se focením panoramat chcete zabývat víc, ušetří vám tento software spoustu času. Mezi hlavní vlastnosti patří zcela automatické skládání dobře nafocených fotek, masky, výborný editor kontrolních bodů, výborný editor výsledné fotky, vstvy, atd. Rozhodně doporučuji jeho PRO verzi, která má vychytávky, které se vám dříve nebo později budou hodit - například viewpoint correction pro například snadnější zamazávání stativu a nebo pokročilou optimalizaci kontrolních bodů. Tento program používám já na všechny mé fotografie a nemůžu si ho vynachválit. 

Kolor Autopano - Placený. Tento program se mi nelíbí tolik jako PTGUI, ale spousta lidí ho preferuje, a proto ho zde uvádím a také ho učím na kurzech. Cena je ještě nižší než u PTGUI a dodává se ve dvou verzích. PRO a Giga. PRO verze je základní verzí a hodí se pro běžné použití. Giga verze umí používat grafickou kartu počítače pro rychlejší skládání fotek a umí pracovat s gigapixelovými fotkami. Program nabízí všechny vychytávky, které bude ke skládání fotek potřebovat, včetně vymazávání stativu, editoru kontrolních bodů, maskování, různé projekce a podobně.

4. Postprocessing a retušování výsledných panoramatických fotek

Pano2VR - Placený. Tento prográmek umožňuje zejména exportovat z fotky libovolný výhled a ten potom upravit ve vašem oblíbeném foto editoru, následně potom zase tento výřez vrátit do fotky. Hlavní výhodou tohoto přístupu je, že v “placaté” verzi vaší panoramatické fotografie jsou zdeformované všechny linie kromě svislých, takže retušování ve zdrojové fotografii je náročné. Zejména potom retušování pohledů kolmo nahoru a kolmo dolů je s tímto softwarem hračka. Tím ale jeho možnosti zdaleka nekončí. Umožňuje například i export pro web nebo vytváření virtuálních prohlídek s hotspoty pro přechod do dalších lokací. Software si také můžete koupit přímo u mě, viz níže.

5. Prohlížení fotografií na vašem počítači

Až budete mít panoramatické fotografie hotové, budete si je určitě chtít prohlédnout. K prohlížení klasických panoramatických fotografií nepotřebujete žádný speciální prohlížeč, avšak pokud vytváříte 360° fotky, budete se v nich chtít rozhlédnout. Nejlepší prográmky, které jsem na toto našel, jsou DevalVR player pro Windows a PanoGLView pro Mac. Obojí zdarma. Dobrý prohlížeč má také přímo v sobě sabudovaný PTGUI.

6. Nahrání 360° fotografií na web

Bezstarostným způsobem umístění fotek na web je využít služeb portálu 360cities.net, kam můžete fotky zdama nahrát podobně jako video na youtube.

7. Export jednoduchých virtuálních prohlídek vlastní web

Exportem na web rozumím vytvoření vlastní sady html, případně html5 či flash souborů, které umístíte na svůj web tak, že interaktivní 360° panoramatická fotografie bude viditelná přímo na vaší webové stránce. 

Uživatelsky nejjednodušší je vytvořit export pro web v programu Kolor Panotour. Zároveň se jedná o nejlevnější program pro export na web uvedený v tomto seznamu. Umožňuje všechny základní pokročilé funkce včetně přidávání šipek, autorotace, úvodní animace, půdorysů, kontrolních tlačítek, seznamu fotek, náhledy na fotky, a pokročilá PRO verze potom umí nahrávat do prohlídky videosekvence, animace, přidávat odkazy na web. K programu se prodává pokročilý modul Livepano pro umístění videosekvence přesně zapadající do virtuální prohlídky (například majitel obchodu představuje jednotlivé zboží).

K vytvoření takových souborů můžete také využít exportních funkcí v PTGUI nebo Pano2VR (viz výše) a nebo použít třetí nejsofistikovanější export do nejrozšířenějšího a nejrobustnějšího prohlížeče panoramatických fotografií a virtuálních prohlídek na webu, a to je placený krpano a krpano tools.

Krpano tools obsahuje sadu prográmků pro nejrůznější úpravy a konverze fotografií a přípravy webových stránek a krpano prohlížeč je nástroj, ve kterém se to vše na webu zobrazí. Pokud vám jde o umístění jednoduchých samostatných virtuálních prohlídek na vaše stránky, je krpano ideální nástroj. Nesmím zapomenout ani na plugin za malý příplatek, který umí vyrobit mobilní verzi 360° fotek pro iPhone a iPad

8. Složitější virtuální prohlídky s mapami, půdorysy, šipkami, atd.

V Panotour, krpanoPano2VR v PRO verzi se dají vytvořit virtuální prohlídky s mapami, půdorysy, šipkami pro přechod do dalších lokací, videem na pozadí, hudbou na pozadí a prostě vším, co si dokážete vymyslet.

Uživatelsky nejpřívětivější je práce v Panotour. Jedná se totiž o uživtelskou nadstavbu nad krpano, byť od jiného výrobce.

Krpano je levnější a pro jednotlivé virtuální prohlídky je použití jednoduché a bezproblémové. Háček je trochu v tom, že se jedná jen o technické řešení a sadu nástrojů, která vyžaduje hodně zručnosti v XML konfiguračních souborech a HTML editování. Za to vám ale nabídne plnou kontrolu nad tím, co vytváříte. Krpano používá drtivá většina tvůrců dnešních virtuálních prohlídek.

Pano2VR PRO je oproti tomu hotové řešení, které vám umožní jen klikat a vytvořit sofistikovanou virtuální prohlídku, je však o hodně dražší nebudete mít takovou technickou kontrolu nad výstupem.

Třetí možností je svěřit výrobu virtuální prohlídky do rukou odborníka.

Nakoupit software můžete na našem eshopu

Veškerý software k panoramatickému fotografování můžete nakupovat na eshopu v sekci Software. Licence bude nakoupená zcela oficiálně přímo od výrobce (jsem distributor všech vystavených značek), psaná přímo na vás nebo vaši firmu, vy však dostanete český doklad o zaplacení. Licence jsou vystaveny obvykle do 24 hodin od zaplacení.

Zprostředkování nákupu jakéhokoliv software a český doklad (hodí se pro větší firmy nebo státní instituce)

Jsme registrovaným prodejcem všech programů a máme dohodu přímo s výrobci PTGUI, Kolor (Autopano, Panotour), Garden Gnome Software (Pano2VR) i HDRSoft (Photomatix). 

Pokud jste váš oblíbený software pro zpracování panoramatických fotografií zatím nenašli na eshopu, dejte nám vědět a zkusíme nákup tohoto software zprostředkovat přímo u výrobce.

Sleva pro účastníky kurzů

Pokud si u mě objednáte jakýkoliv kurz, zajistím vám slevu na výše uvedený software. Výše slevy závisí na typu kurzu a na podmínkách, které mám domluvené s jednotlivými dodavateli. Detaily naleznete v sekci Garance nejlepší ceny.

Kontakt

Pokud máte zájem o koupi software nebo v případě jakéhokoliv dotazu nás prosím kontaktujte.


Kdo další by o tomto článku měl vědět? Sdílejte← Předchozí článek Následující článek →

Komentáře


  
Mezi naše významné české zákazníky patří desítky institucí, firem a podniků, včetně:
Čeští egyptologové, Univerzita Karlova - Filosofická fakulta, Generální finanční ředitelství, Policie ČR, AutoCont CZ, Národní památkový ústav, Centrum FotoŠkoda, Česká geologická služba, Jazyková škola Břeclav, Muzeum Města ústí nad labem, Střední oděvní škola Vizovice, VUT Brno, ČVUT Praha, Masarykova univerzita, Český rozhlas, Česká televize.


Našemu eshopu věří špičky v oboru 360 VR, včetně:
Willy Kaemena, Stijn Algoet, Florian Frey, Alexandr Reznik, Jann Lipka, Florian Knorn, Michael Kolchesky, Jürgen Schrader, Zeljko Soletic, Susanne Reddig, Klaus Reinfeld, ... a tisíce dalších fotografů jako jste vy.