Menu
Košík

Poradna: Focení virtuálních prohlídek pomocí Canon 10-22

Publikováno

Dotaz, který mi přišel emailem:

Dobrý den,

Zaujaly mne Vaše stránky o fotografování virtuálních prohlídek.

Nedávno sem si pořídil Canon 60D a chtěl bych s ním zkusit tyto prohlídky fotit.

Nechci si ale kupovat drahý fisheye objektiv které je dá se říct jednoúčelový. Pokukoval jsem po Canon 10-22, má ho kamarád a prodal by mi ho za cca 10tis. Na nějakých zahraničních forech jsem se dočetl že by s tím měly jít virtuální prohlídky také vyfotit (samozřejmě více fotek než s fisheye).

Chtěl jsem se zeptat jestli máte s kombinací tohoto objektivu nějakou zkušenost?

Popřípadě ten kamarád by mi ho půjčil na zkoušku tak bych zřejmě pak využil služeb vaší půjčovny panoramatických hlav a vyzkoušel to.

děkuji

Moje odpověď:

Díky za dotaz. Canon 10-22 se dá v pohodě použít. Zvlášť na první pokusy, pokud si ho můžete půjčit, určitě bude stačit. Já razím heslo, že se dá použít jakýkoliv fotoaparát a jakýkoliv objektiv. Akorát čím je větší ohnisko, tím víc fotek je potřeba, tím víc je focení náchylné na chyby, změny jasu slunce kvůli mrakům, atd. Focení také trvá déle. Ale zase výsledná fotka má větší rozlišení. 

S Canon 10-22, který je jen pro APS-C senzory (což 60D je), budete potřebovat: 

8x fotku po 45° kolem dokola na horizontu

natočení 60° nad horizont: 4x fotku po 90°

natečení 60° pod horizont: 4x fotku po 90°

Celkem tedy 16 fotek. Případně se dá fotit i jiným systémem. Když byste měl například Sigmu 8mm, budete potřebovat jen 4 až 5 fotek. Takže rozdíl to je velký. Nejte totiž jen o ohniskovou vzdálenost, ale i o geometrii obrazu (co ořezává a co ne). Cena 10 tisíc není malá, například Samyang 8mm se dá pořídit levněji.

Panoramatická půjčovna vám je k dispozici :) 

A já pro další dotazy také.

image

v e-shopech
od
(Zdroj: Heureka.cz)
http://www.heureka.cz/direct/bannery/?id=21775:4:4108

Kdo další by o tomto článku měl vědět? Sdílejte← Předchozí článek Následující článek →

Komentáře


  

Mezi naše významné české zákazníky patří desítky institucí, firem a podniků, včetně:
Čeští egyptologové, Univerzita Karlova - Filosofická fakulta, Generální finanční ředitelství, Policie ČR, AutoCont CZ, Národní památkový ústav, Centrum FotoŠkoda, Česká geologická služba, Jazyková škola Břeclav, Muzeum Města ústí nad labem, Střední oděvní škola Vizovice, VUT Brno, ČVUT Praha, Masarykova univerzita, Český rozhlas, Česká televize.


Našemu eshopu věří špičky v oboru 360 VR, včetně:
Willy Kaemena, Stijn Algoet, Florian Frey, Alexandr Reznik, Jann Lipka, Florian Knorn, Michael Kolchesky, Jürgen Schrader, Zeljko Soletic, Susanne Reddig, Klaus Reinfeld, ... a tisíce dalších fotografů jako jste vy.