Menu
Košík

Einstein zachycen na panoramatické fotografii z počátku 20. století

Publikováno

Panoramatické fotografie se poprvé objevily na počátku 20. století. Pravděpodobně nejznámějšími jsou fotografie z amerického Národního archivu.

“Americký prezident Harding a Národní akademie věd v Bílém domě, Washington, DC,duben 1921” - najdete ve zvětšené fotce Einsteina? :)

Dnes už máme levné a dostupné technologie na focení, skládání fotek i jejich publikování. Dokážete si ale představit, jak náročné muselo být tyhle fotky vytvářet dřív? Nebyly k dispozici scannery, digitální foťáky a programy, které práci udělají za vás. Vše bylo záležitostí precizní práce v terénu a následně dlouhých hodin a dní opatrné práce ve fotokomoře. A proto si těchto fotek cením o to víc. Sálá z nich tolik vložené energie!

Barcelona v roce 1929

Jakoby to nebylo málo, začaly se už počátkem 20. století objevovat také různé balóny a “draci”, pomocí kterých fotografové vynášeli své fotoaparáty do výšin. Jedním z nejznámějších expertů v tomto oboru byl George Lawrence, což byl fotografický nadšenec a blázen, kterých má svět málo. Už ve své době trhal jeden rekord za druhým. Nejdříve začal používat obrovské stativy a žebříky, aby se dostal výš pro kreativní záběry, ale to mu brzy nestačilo, takže se začal zabývat výrobou balónů, ve kterých létal a fotil. Neobešlo se to bez nehod, dvakrát se dokonce zřítil, ale vždy přežil. Později přešel na výrobu upoutaných draků, kterým říkával Airship, pod které zavěšoval stabilizační plošinu vlastní výroby zvládající výkyvy větru. Když si uvědomíte, že dnešní helikoptérky na vynesení digitálních zrcadlovek stojí desítky až stovky tisíc, tak vám možná dojde, jak nákladná a náročná činnost to musela být v tehdejší době. Opravdu klobouk dolů. Při prohlížení této fotky se mi vždy tají dech, protože si představím, co vše se muselo stát, aby vznikla:

Vrcholné a nejznámější dílo George Lawrence - San Francisco krátce po zemětřesení v roce 1906. Jde o fotografii s úhlem záběru 160 stupňů pořízenou ve výšce 600 metrů.


Kdo další by o tomto článku měl vědět? Sdílejte← Předchozí článek Následující článek →

Komentáře


  

Mezi naše významné české zákazníky patří desítky institucí, firem a podniků, včetně:
Čeští egyptologové, Univerzita Karlova - Filosofická fakulta, Generální finanční ředitelství, Policie ČR, AutoCont CZ, Národní památkový ústav, Centrum FotoŠkoda, Česká geologická služba, Jazyková škola Břeclav, Muzeum Města ústí nad labem, Střední oděvní škola Vizovice, VUT Brno, ČVUT Praha, Masarykova univerzita, Český rozhlas, Česká televize.


Našemu eshopu věří špičky v oboru 360 VR, včetně:
Willy Kaemena, Stijn Algoet, Florian Frey, Alexandr Reznik, Jann Lipka, Florian Knorn, Michael Kolchesky, Jürgen Schrader, Zeljko Soletic, Susanne Reddig, Klaus Reinfeld, ... a tisíce dalších fotografů jako jste vy.