Menu
Košík

Proč používat clonu F8 pro focení panoramatických fotek

Publikováno

Často se mě při kurzech účastníci ptají, proč používám clonu F8 pro focení panormatických fotek. Důvodů mám hned několik:

  • Je nutné vybrat si nějakou clonu a dodržet ji stejnou pro všechny fotky. Viz pravidlo pěti M při vytváření panoramatických fotek. Já si tedy vybral F8 a to z následujících důvodů.
  • Objektiv, který používám (Sigma 8mm), má při F8 nejostřejší obraz. Pozor, nemyslím tím hloubku ostrosti, ta by byla samozřejmě tím větší, čím větší bych nastavil clonu, ale když zaostřím na určité místo, tak při F8, F10 a F16 má tento objektiv jeden z nejostřejších obrazů z celého spektra clon.
  • F8 je dost vysoká na to, abych měl ostré vše od několika decimetrů po nekonečno.
  • F8 je dost nízká clona na to, abych měl dost světla i při obtížnějších světelných podmínkách. Samozřejmě v extrémních případech (večer, noc) dávám clonu i nižší, abych zkrátil expozici. Hloubka ostrosti pak je pak obětována pro zkrácení expozice na rozumnou dobu, zvlášť pro focení z ruky.

A jakou clonu používáte vy?


Kdo další by o tomto článku měl vědět? Sdílejte← Předchozí článek Následující článek →

Komentáře


  
Mezi naše významné české zákazníky patří desítky institucí, firem a podniků, včetně:
Čeští egyptologové, Univerzita Karlova - Filosofická fakulta, Generální finanční ředitelství, Policie ČR, AutoCont CZ, Národní památkový ústav, Centrum FotoŠkoda, Česká geologická služba, Jazyková škola Břeclav, Muzeum Města ústí nad labem, Střední oděvní škola Vizovice, VUT Brno, ČVUT Praha, Masarykova univerzita, Český rozhlas, Česká televize.


Našemu eshopu věří špičky v oboru 360 VR, včetně:
Willy Kaemena, Stijn Algoet, Florian Frey, Alexandr Reznik, Jann Lipka, Florian Knorn, Michael Kolchesky, Jürgen Schrader, Zeljko Soletic, Susanne Reddig, Klaus Reinfeld, ... a tisíce dalších fotografů jako jste vy.