Menu
Košík

Co je to hyperfokální vzdálenost objektivu?

Publikováno

Dostal jsem dnes od kamaráda dotaz:

Přečetl jsem si teď tvůj článek Na co si dát pozor při nastavení fotoaparátu aneb pravidlo pěti M a zmiňuješ se tam o hyperfokální vzdálenosti… Trošku jsi mi naboural mojí dosavadní představu o tomto termínu (aniž bych ho do této doby k něčemu potřeboval). Myslel jsem, že hyperfokální vzdálenost je u každého objektivu vzdálenost od objektivu k nejbližšímu bodu, který je ostrý při nastavení zaostření na nekonečno (což je pak dáno ohniskovou vzdáleností, nastavenou clonou a konstrukcí objektivu, resp. jeho světelností). Ty ale mluvíš o “nastavení zaostření na hyperfokální vzdálenost”. Tak se to teď nějak snažím dát dohromady :) Na jak daleko máš tedy objektiv zaostřený a jak jsi k tomu dospěl? Dík!

Moje odpovědi:

- Krátká a stručná odpověd by byla: Doporučuju přečíst článek na Paladixu, kde o hyperfokální vzdálenosti velmi elaborovaně a fundovaně mluví.

- Protože je ale nesmysl číst si takovýhle článek pokaždé, kdy potřebuju tuto vzdálenost nastavit, musím mít pro sebe nějaký jednoduchý návod. Jak už jsem zmiňoval v minulém článku, tak změna zaostření během focení pro panoramatické fotky není dobrá a mimo jiné mění perspektivní zkreslení objektivu, kvůli čemuž jdou fotky hůře skládat.

Zde je tedy rychlý způsob nastavení, který používám já:

1. Prostě a jednoduše nastavím clonu F8, kterou používám pro veškeré focení panoramatických fotek. 

2. Zapnu na foťáku live view a simulaci clony (u Canonu tlačítko u závitu objektivu – velmi důležité) a zaostřím na nekonečno.

3. Potom už jen pomalu zmenšuju vzdálenost zaostření tak, dokud se nezmenšuje kvalita zaostření v nekonečku. Následně se vrátím zpět tak, aby kvalita v nekonečnu, případně v nejdelší vzdálenosti, s jakou budu ve fotce pracovat, zůstala zachována.

4. Tento postup potom ještě ověřím několika fotkami, které je dobré prohlédnout na počítači (lepší kvalita a rozlišení obrazu než na displeji foťáku).

Hotovo. Teď už jen zaaretuji dané zaostření gumičkou, aby se mi neposunulo během focení ani o píď, a mám správně nastavenou hyperfokální vzdálenost při zaostření.


Kdo další by o tomto článku měl vědět? Sdílejte← Předchozí článek Následující článek →

Komentáře


  
Mezi naše významné české zákazníky patří desítky institucí, firem a podniků, včetně:
Čeští egyptologové, Univerzita Karlova - Filosofická fakulta, Generální finanční ředitelství, Policie ČR, AutoCont CZ, Národní památkový ústav, Centrum FotoŠkoda, Česká geologická služba, Jazyková škola Břeclav, Muzeum Města ústí nad labem, Střední oděvní škola Vizovice, VUT Brno, ČVUT Praha, Masarykova univerzita, Český rozhlas, Česká televize.


Našemu eshopu věří špičky v oboru 360 VR, včetně:
Willy Kaemena, Stijn Algoet, Florian Frey, Alexandr Reznik, Jann Lipka, Florian Knorn, Michael Kolchesky, Jürgen Schrader, Zeljko Soletic, Susanne Reddig, Klaus Reinfeld, ... a tisíce dalších fotografů jako jste vy.