Menu
Košík

Jak vymazat stativ ze sférické fotografie (video)

Publikováno

Vítejte v další a zároveň poslední části videonávodu pro focení sférických fotografií. V tomto videu si ukážeme techniky pro editování chyb v takzvaném nadiru, což je oblast sférické fotky při pohledu přímo dolů. V této části bývá dost často viditelný v lepším případě stativ, v horším nohy nebo stín fotografa :), takže vědět jak tuto část fotky upravit se vždy hodí.

Principiální obtížnost editace fotky kolem nadiru (pohled dolů) a zenitu (pohled nahoru) spočívá v tom, že v originální rozbalené fotografii je fotka v těchto oblastech velmi deformovaná, jak je naznačeno na následujícím obrázku červenými oblastmi. Proto je téměř nemožné fotku upravovat klasickými metodami například ve Photoshopu, při kterých nejsme schopni dodržet deformovanost obrázku.

Mimochodem, toto je fotka z besedy s Johnem Malkovichem z MFF Karlovy vary 2009 – interaktivní verzi můžete vidět zde.

Na následujícím videu Florian Knorn ukazuje dvě techniky editace nadiru, které respektují zmíněnou deformaci. Tyto techniky používají PTGui a Photoshop.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=WYbEHkxkOds]

Gratuluji. Tímto jste dokončili videonávod pro focení sférických fotografií.


Kdo další by o tomto článku měl vědět? Sdílejte← Předchozí článek Následující článek →

Komentáře


  

Mezi naše významné české zákazníky patří desítky institucí, firem a podniků, včetně:
Čeští egyptologové, Univerzita Karlova - Filosofická fakulta, Generální finanční ředitelství, Policie ČR, AutoCont CZ, Národní památkový ústav, Centrum FotoŠkoda, Česká geologická služba, Jazyková škola Břeclav, Muzeum Města ústí nad labem, Střední oděvní škola Vizovice, VUT Brno, ČVUT Praha, Masarykova univerzita, Český rozhlas, Česká televize.


Našemu eshopu věří špičky v oboru 360 VR, včetně:
Willy Kaemena, Stijn Algoet, Florian Frey, Alexandr Reznik, Jann Lipka, Florian Knorn, Michael Kolchesky, Jürgen Schrader, Zeljko Soletic, Susanne Reddig, Klaus Reinfeld, ... a tisíce dalších fotografů jako jste vy.