Menu
Košík

Co jsou 360° fotky a odhalení jejich tajemství

Publikováno

Panoramatické fotografie, dokonce i takové zachycující plných 360° stupňů, nejsou žádná novinka. Začaly se objevovat v různých formách již počátkem 20. století.
Fotky, které vidíte na těchto stránkách, jsou takzvané 360° panoramatické fotografie (třistašedesátistupňové panoramatické fotografie). Někdy se jim také říká sférické fotografie, 360° panoramata, virtuální prohlídky, 3D prohlídky a podobně.

Pod obrázkem se skrývá interaktivní verze:

V zásadě existují tři druhy panoramatických fotografií. Částečná panoramata znáte z klasické krajinářské fotografie. Většinou se jedná o širokoúhlý záběr vzniklý spojením několika fotografií dohromady, který by nebylo možné vytvořit pouze jednou fotkou. O stupeň výše jsou 360° fotky, které zachycují celý záběr kolem fotografa na všechny strany. Vrcholem jsou potom sférické 360° fotky, které zachycují i pohled nahoru a dolů a to někdy i takovým způsobem, že na fotce fotograf ani jiné zařízení není vidět.

Jaké je tedy tajemství vzniku panoramatických fotografií? Je to jednoduché. Fotograf si vybere místo, ze kterého bude záběr vytvářet, a začne fotit kolem dokola, dokud nepokryje fotografiemi požadovaný úhel záběru. V případě 360° fotografií musí fotografiemi zachytit celý prostor kolem dokola a v případě sférických panoramatických fotografií i pohled nahoru a dolů. Čím širokoúhlejší objektiv má váš fotoaparát, tím méně fotek potřebujete k pokrytí celého prostoru kolem sebe.

Pod obrázkem se skrývá interaktivní verze:

Následně jsou fotografie s obrovskou přesností pospojovány dohromady na počítači a výsledkem je panoramatická fotografie, ve které nejsou vidět žádné přechody mezi fotkami. Takovou fotku si můžete dát třeba na zeď a nebo v případě speciálního prohlížeče se v ní můžete začít rozhlížet a vychutnat si pohled takový, jako kdybyste na daném místě opravdu byli.

Právě jste přečetli první článek z Úvodu do efektivního 360° fotografování. V dalších článcích se dozvíte například jaké potřebujete vybavení a přesný postup k focení a publikování 360° fotek.

Pokud vás článek zaujal, přihlašte se k odebírání nových článků emailem.


Kdo další by o tomto článku měl vědět? SdílejteNásledující článek →

Komentáře


  

Mezi naše významné české zákazníky patří desítky institucí, firem a podniků, včetně:
Čeští egyptologové, Univerzita Karlova - Filosofická fakulta, Generální finanční ředitelství, Policie ČR, AutoCont CZ, Národní památkový ústav, Centrum FotoŠkoda, Česká geologická služba, Jazyková škola Břeclav, Muzeum Města ústí nad labem, Střední oděvní škola Vizovice, VUT Brno, ČVUT Praha, Masarykova univerzita, Český rozhlas, Česká televize.


Našemu eshopu věří špičky v oboru 360 VR, včetně:
Willy Kaemena, Stijn Algoet, Florian Frey, Alexandr Reznik, Jann Lipka, Florian Knorn, Michael Kolchesky, Jürgen Schrader, Zeljko Soletic, Susanne Reddig, Klaus Reinfeld, ... a tisíce dalších fotografů jako jste vy.