Menu
Košík

Co jsou 360° fotky a odhalení jejich tajemství

Publikováno

Panoramatické fotografie, dokonce i takové zachycující plných 360° stupňů, nejsou žádná novinka. Začaly se objevovat v různých formách již počátkem 20. století.
Fotky, které vidíte na těchto stránkách, jsou takzvané 360° panoramatické fotografie (třistašedesátistupňové panoramatické fotografie). Někdy se jim také říká sférické fotografie, 360° panoramata, virtuální prohlídky, 3D prohlídky a podobně.

Pod obrázkem se skrývá interaktivní verze:

V zásadě existují tři druhy panoramatických fotografií. Částečná panoramata znáte z klasické krajinářské fotografie. Většinou se jedná o širokoúhlý záběr vzniklý spojením několika fotografií dohromady, který by nebylo možné vytvořit pouze jednou fotkou. O stupeň výše jsou 360° fotky, které zachycují celý záběr kolem fotografa na všechny strany. Vrcholem jsou potom sférické 360° fotky, které zachycují i pohled nahoru a dolů a to někdy i takovým způsobem, že na fotce fotograf ani jiné zařízení není vidět.

Jaké je tedy tajemství vzniku panoramatických fotografií? Je to jednoduché. Fotograf si vybere místo, ze kterého bude záběr vytvářet, a začne fotit kolem dokola, dokud nepokryje fotografiemi požadovaný úhel záběru. V případě 360° fotografií musí fotografiemi zachytit celý prostor kolem dokola a v případě sférických panoramatických fotografií i pohled nahoru a dolů. Čím širokoúhlejší objektiv má váš fotoaparát, tím méně fotek potřebujete k pokrytí celého prostoru kolem sebe.

Pod obrázkem se skrývá interaktivní verze:

Následně jsou fotografie s obrovskou přesností pospojovány dohromady na počítači a výsledkem je panoramatická fotografie, ve které nejsou vidět žádné přechody mezi fotkami. Takovou fotku si můžete dát třeba na zeď a nebo v případě speciálního prohlížeče se v ní můžete začít rozhlížet a vychutnat si pohled takový, jako kdybyste na daném místě opravdu byli.

Právě jste přečetli první článek z Úvodu do efektivního 360° fotografování. V dalších článcích se dozvíte například jaké potřebujete vybavení a přesný postup k focení a publikování 360° fotek.

Pokud vás článek zaujal, přihlašte se k odebírání nových článků emailem.


Kdo další by o tomto článku měl vědět? SdílejteNásledující článek →

Komentáře


  
Našemu eshopu věří špičky v oboru 360 VR, včetně:
Stijn Algoet
Florian Frey
Alexandr Reznik
Jann Lipka
Florian Knorn
Michael Kolchesky
Jürgen Schrader
Zeljko Soletic
Susanne Reddig
Klaus Reinfeld
... a tisíce dalších fotografů jako jste vy.